Zabiegi

Ortodoncja

zabiegi_ortodoncja

Dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu oraz wad szczękowo-twarzowych u dzieci, młodzieży i dorosłych. Terapia prowadzona przez ortodontę (lekarz specjalista w tej dziedzinie) wpływa nie tylko na właściwe stosunki międzyzębowe, lecz także na proporcje dolnego i środkowego odcinka twarzy. Z tego powodu, coraz częściej ortodoncja nazywana jest ortopedią szczękową lub zachowawczą ortopedią szczękową.

Chirurgia stomatologiczna

zabiegi_chirurgia

Dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym jamy ustnej i okolic przyległych. Wyłoniła się w drugiej połowie XIX w. jako podspecjalność stomatologii wymagająca przygotowania ogólnochirurgicznego. Jest jedną z dwóch specjalności stomatologicznych (obok ortodoncji) uzyskiwanych w Polsce, których wzajemne uznawanie przez kraje członkowskie Unii, zagwarantowane zostało w Traktacie Akcesyjnym.

Implantoprotetyka stomatologiczna

zabiegi_implantologia

Odbudowa uzębienia na implantach, pozwala na osiągnięcie trwałego efektu estetycznego i na poprawę zaburzonej, poprzez utratę zębów, mechaniki narządu żucia. Do tej pory nie udało się jednak stworzyć implantu będącego w stanie idealnie odtworzyć funkcjonalność własnych zębów. Zabieg ten jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, kilku etapowo. Może obejmować całość jamy ustnej, bądź pojedynczy ubytek. Podstawowym materiałem, z którego wykonywane są implanty stomatologiczne jest tytan (ze względu na swoją biokompatybilność – nie jest rozpoznawany przez organizm jako ciało obce).

Stomatologia zachowawcza

zabiegi_zachowawcza

Dział stomatologii poświęcony profilaktyce próchnicy zębów oraz leczeniu już powstałych ubytków próchniczych. Bardzo obszerną część tej specjalności stanowi endodoncja, czyli dyscyplina specjalizująca się w leczeniu kanałowym zębów.

Pedodoncja

zabiegi_pedodoncja

Stomatologia dziecięca – specjalizacja stomatologiczna wyodrębniona z powodu odrębności budowy zębów i całego układu stomatognatycznego w okresie rozwojowym. Pedodoncja zajmuje się m.in. takimi zagadnieniami, jak:

 • ząbkowanie i zaburzenia ząbkowania,
 • leczenie zębów mlecznych,
 • leczenie zębów stałych niedojrzałych,
 • leczenie chorób błony śluzowej u dzieci,
 • profilaktyka próchnicy, chorób błony śluzowej i wad zgryzu u dzieci.

Periodontologia

zabiegi_perio

Nauka o aparacie zawieszeniowym zęba, tj. przyzębiu. Jako dziedzina stomatologii zajmuje się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Schorzenia przyzębia – dawniej określane paradontozą – są problemem znacznej części społeczeństwa. Badania statystyczne wykazały, że to właśnie choroby dziąseł stanowią najważniejszą przyczynę utraty zębów u pacjentów po 23 roku życia, a około 60% populacji Unii Europejskiej dotkniętych jest chorobą.

Protetyka stomatologiczna

zabiegi_protetyka

Dział stomatologii poświęcony odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych, lub po ich masywnym uszkodzeniu. W obrębie zainteresowań protetyki stomatologicznej znajduje się również rehabilitacja pacjentów po operacjach (onkologicznych, plastycznych) za pomocą protez pooperacyjnych oraz epitez (ektoprotez – protezy nosa, ucha itp.). Do odtworzenia wykorzystuje się uzupełnienie protetyczne. Mogą one być stałe (nie dające się usunąć z ust), lub ruchome (dające się wyjąć z ust), lub kombinowane (protezy ruchome połączone z uzupełnieniami stałymi za pomocą zasuw, zatrzasków, rygli, lub koron teleskopowych). Do uzupełnień protetycznych ruchomych zalicza się m.in. protezy akrylowe, protezy szkieletowe (na podbudowie metalowej), protezy nylonowe, lub acetalowe, a do stałych m.in. uzupełnienia ceramiczne.

Toksyna botulinowa typu A

zabiegi_botox

Toksyna botulinowa typu A stosowana jest głównie w medycynie estetycznej, a także w neurologii (przykurcze mięśniowe) oraz w stomatologii. Przykładowo stosuje się ją przy:

 1. leczeniu bruksizmu,
 2. schorzeniach w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych,
 3. usuwaniu zmarszczek:
  • między brwiami tzw. lwiej zmarszczki,
  • poprzecznych czoła,
  • wokół oczu tzw. kurzych łapek,
  • powieki dolnej,
  • na nosie tzw. zajęczych bruzd,
  • wokół ust tzw. zmarszczek palacza,
  • na brodzie.