Twoja pierwsza wizyta u otrodonty

Dziecko_usmiech_01

Kiedy należy zgłosić się z dzieckiem do ortodonty?

Pierwsza konsultacja Twojego dziecka powinna się odbyć w 6 – 7 roku życia, gdyż wtedy rozpoczynają się intensywne zmiany w narządzie żucia. Kolejna konsultacja zalecana jest w wieku 8-9 lat. Podaczs tej wizyty wykonywana jest diagnstyka radiologiczna, mająca na celu ocenę położenia zębów i zawiązków. W przypadku, gdy Twoje dziecko przedwcześnie straciło zęby, oddycha przez usta bądź ma jakieś nawyki (np. ssie palec) – konsultacja zalecana jest wcześniej. Takie patologiczne czynności mogą doprowadzić do wystąpienia lub nasilenia już występującej wady zgryzu.

 

Twoja pierwsza wizyta

Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadzi z pacjentem rozmowę na temat przyczyny zgłoszenia się do gabinetu i oczekiwań związanych z ewentualnym leczeniem ortodontycznym.

W celu ustalenia wstępnego rozpoznania i przedstawienia planu leczenia ortodontycznego:

 1. Zbierzemy dane obejmujące Twoją historię medyczną / stomatologiczną.
 2. Przeprowadzimy badanie kliniczne (lekarz obejrzy Twoje zęby oraz rysy twarzy).
 3. Przeprowadzimy badanie radiologiczne (wykonamy zdjęcie pantomograficzne, ewentualnie zębowe) i skierujemy Cię na zdjęcie boczne czaszki.
 4. Wykonamy zdjęcia fotograficzne Twojej twarzy, uśmiechu oraz zębów.
 5. Pobierzemy wyciski szczęki i żuchwy w celu wykonania modeli gipsowych.
Kobieta_usmiech_01

Ważne:

– Przed wizytą obejrzyj w lusterku swój uśmiech i zastanów się co chciałbyś w nim zmienić. Przygotowując się do rozmowy z lekarzem pomożesz mu w sprostaniu Twoim oczekiwaniom.

– Jeśli zostały już wykonane jakieś badania radiologiczne np. zdjęcia rtg, tomografia itp. prosimy abyś zabrał je ze sobą.

 

Konsultacja

Na tej wizycie lekarz oceni informacje i omówi leczenie w szczegółach pod względem sprzętu, czasu i kosztów. Każdy plan leczenia przygotowywany jest indywidualnie dla każdego pacjenta. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, pacjent jest konsultowany ze specjalistami z innych dziedzin. Podczas wizyty pacjent otrzyma na piśmie informacje dotyczące:

 • diagnozy,
 • celu leczenia,
 • możliwych do zastosowania metod leczenia i przybliżony czas leczenia,
 • rokowania,
 • ryzyka leczenia,
 • kosztu.

Po zaakceptowaniu przez Pacjenta planu leczenia zostanie ustalony termin kolejnej wizyty podczas której rozpoczniemy właściwe leczenie ortodontyczne.

Kobieta_usmiech_02

Regularne spotkania

Po pierwszej wizycie, Pacjent powinien pojawiać się na wizytach w regularnych odstępach czasu, począwszy od czterech do ośmiu tygodni. Spotkania będą trwać średnio od kilku minut do pół godziny. W przypadku gdy dotrzymanie terminu jest niemożliwe, prosimy o poiformowanie o tym gabinetu jak najszybciej celem ułatwienia dobrania nowego terminu. Podczas kolejnych wizyt będziemy również wykonywać zdjęcia fotograficzne, aby Pacjent mógł ocenić postępy leczenia ortodontycznego. Przed zakończeniem leczenia ortodontycznego zostanie wykonany pantomogram, aby lekarz mógł ocenić równoległość korzeni- czynnika kluczowego dla utrzymania długotrwałego efektu leczenia.

Na ostatniej wizycie kończącej aktywną fazę leczenia (dotyczy aparatów stałych):

 • zostanie zdjęty aparat,
 • zakładana jest retencja w łuku dolnym (żuchwa),
 • pobierane są wyciski w celu wykonania końcowych modeli gipsowych, aparatu retencyjnego w łuku górnym (szczęka);
 • przeprowadzana jest fluoryzacja,
 • wykonywane są zdjęcia fotograficzne.

Po tej wizycie Pacjent będzie się do nas zgłaszał w określonych odstępach czasowych w celu oceny i ew. modyfikacji retencji leczenia ortodontycznego.